Optymalnym sposobem na zabezpieczenie własnej działki przed pojawianiem się osób niepożądanych, a także na ochronę terenu i zapobieganie kradzieżom albo aktom wandalizmu będzie budowa odpowiedniego ogrodzenia. Płoty mogą przybierać różne formy, w zależności od preferencji użytkowników danego terenu, jednak rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością jest montaż paneli ogrodzeniowych. W miejscach, które są szczególnie niebezpieczne, instalowane moduły uzupełnia się często drutem kolczastym. Przekonajmy się, co można dzięki temu zyskać i sprawdźmy, z czym wiąże się taka modyfikacja.
Drut kolczasty jest zakładany na wspornikach znajdujących się nad słupkami albo stanowiących ich przedłużenie. Pozwalają one na rozpięcie jednego, dwóch lub niekiedy trzech linii drutu. Dzięki dość gęsto rozmieszczonym i ostro zakończonym końcówkom będzie on skutecznie zapobiegał sforsowaniu płotu, sprawiając, że ewentualny intruz odniesie na tyle poważne obrażenia, iż dobrze zastanowi się nad przedostawaniem się na chroniony teren. Montaż drutu kolczastego będzie dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku płotów chroniących domy, jak i budynki użytkowe czy obszary przeznaczone do produkcji rolnej np. sady bądź wszelkiego typu plantacje np. uprawę truskawek.
Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami żadne wznoszone ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt. W związku z tym elementy ostro zakończone, w tym drut kolczasty, powinny się znaleźć na wysokości przynajmniej 180 cm ponad powierzchnią terenu. Jednocześnie należy pamiętać, że w przypadku, kiedy płot ma przekraczać wysokość 220 cm, przy jego budowie niezbędne okaże się dokonanie zgłoszenia.