Właściwe zabezpieczenie terenu posiadanej posesji jest gwarancją, że nie trzeba się będzie martwić obecnością na niej osób niepowołanych, a także ponosić konsekwencji podrzucania odpadów czy niszczenia znajdujących się na niej zabudowań lub pozostawionych przedmiotów. Ustawienie płotu to także zmniejszenie ryzyka kradzieży oraz szansa na łatwiejsze utrzymanie porządku, oraz podniesienie walorów wizualnych budynku i jego otoczenia. Wśród rozwiązań cieszących się największym zainteresowaniem znajdują się panele ogrodzeniowe 2D lub 3D. Przekonajmy się, co różni te dwa systemy.
Panele 2D to ogrodzenie modułowe, którego bazą są przęsła wykonane z ocynkowanego drutu. Fragmenty o odpowiedniej długości tworzą samonośną konstrukcję za sprawą zgrzewania poszczególnych odcinków składających się grubszych elementów poziomych i cieńszych pionowych. Są one spajane ze sobą za sprawą technologii zgrzewania, łączącego wysoką temperaturę wytwarzaną dzięki przepływowi prądu elektrycznego i punktowy nacisk. Powoduje to, że po pogrzaniu druty trwale łączą się ze sobą, tworząc strukturę o wysokiej sztywności, a przy tym stosunkowo lekką. Powstałe w ten sposób części są mocowane do słupków specjalnymi obejmami, co przyspiesza i ułatwia montaż.
W przypadku paneli 3D druty pionowe, z których powstaje panel, są dodatkowo zaginane. Utworzenie występów sprawia, że cała struktura zyskuje na sztywności i stabilności. Dzięki temu istnieje możliwość zastosowania drutów o nieco mniejszych średnicach. Obniża to koszt konstrukcji, a ponadto redukuje jej masę. Odbija się to zarówno na cenie, ponieważ cieńsze druty będą jednocześnie tańsze, jak i łatwości instalacji oraz transportu. Warto jednak pamiętać, że panele 3D są też atrakcyjne wizualnie.