Postawienie wytrzymałego płotu jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie terenu swej nieruchomości przed wtargnięciem osób niepowołanych, co może się skończyć dewastacją, kradzieżą czy podrzuceniem odpadów. Najpopularniejszym rozwiązaniem, które łączy w sobie odpowiedni dla większości działek poziom estetyki, trwałość oraz przystępny koszt jest nowoczesne ogrodzenie panelowe. Ze względu na swoją konstrukcję będzie się ono nadawało również na posesje znajdujące się na pochyłym terenie. Dowiedzmy się, jakie problemy wiążą się z grodzeniem takiego terenu i jak można im zaradzić.
Podstawowym kłopotem związanym ze stawianiem płotu na pochyłym terenie są duże różnice poziomów, które w przypadku wielu rozwiązań po prostu uniemożliwiają jego budowę. Czynnikiem mającym duże znaczenie jest też fakt, że nierzadko pochyłości wiążą się z koniecznością wykonania szeroko zakrojonych prac ziemnych, łączących się m.in. z częściowym wyrównaniem podłoża czy wkopywaniem słupków w miejscach trudnodostępnych. Ogrodzenia wznoszone na pochyłościach są też narażone na uszkodzenia wskutek erozji, a więc przemieszczania się gruntu w wyniku opadów.
Najprostszym sposobem na ustawienie ogrodzenia na nierównym terenie jest wybranie konstrukcji schodkowej, określanej też jako kaskadowa. Najłatwiej będzie w takim przypadku użyć ogrodzenia panelowego, składającego się z modułów wykonanych z siatki oraz słupków i podmurówki z elementów prefabrykowanych. Poszczególne segmenty siatki są wypoziomowane, a wpływ nierówności niweluje się, stosując odpowiednio wysoką podmurówkę, której część przy słupku znajdującym się wyżej jest wkopywana głębiej, a przy stojącym niżej – płycej.