Działka, na której znajduje się dom lub obiekt użytkowy, powinna być dobrze chroniona przed wizytami nieproszonych gości, którzy mogą dopuścić się kradzieży lub aktu wandalizmu. Najlepszym sposobem zabezpieczenia terenu będzie ustawienie solidnego, a zarazem estetycznego i trwałego płotu. Dobrym wyborem może się okazać np. modne i praktyczne ogrodzenie panelowe. Przed przystąpieniem do prac warto zadbać o to, by wybrane rozwiązanie pasowało do estetyki budynku oraz komponowało się z wyglądem okolicy, w jakiej ma zostać ustawione. Nie można też zapomnieć o kwestiach formalnych. Przekonajmy się, jak jest uregulowana sprawa budowy ogrodzenia.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do budowy ogrodzenia w większości przypadków nie jest potrzebne pozwolenie na budowę ani dokonywanie zgłoszenia. Wyjątkiem będzie wzniesienie muru oporowego, przy którym niezbędne okaże się pozwolenie oraz płotu o wysokości przekraczającej 220 cm, kiedy konieczne jest dokonanie zgłoszenia. Wybierając rodzaj ogrodzenia, trzeba jednak pamiętać o sprawdzeniu wymogów określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź otrzymanej decyzji o warunkach zabudowy wydawanej przy stawianiu budynku, ponieważ mogą się w nich znajdować zapisy odnoszące się do rodzaju materiału lub konstrukcji płotu. Jest to o tyle istotne, że w razie odstępstw trzeba się liczyć z otrzymaniem nakazu rozbiórki, naprawy, przebudowy lub przesunięcia.
Jeżeli płot powstaje w porozumieniu z właścicielem sąsiedniej działki, może on stanąć w osi granicy działek. W przeciwnym razie należy cofnąć się z konstrukcją tak, by żaden jej element nie przekraczał granicy nieruchomości. Jeśli płot powstaje przy ulicy, nie może przekraczać linii rozgraniczających.